26 Червня 2025
Новини

Війна росії проти України: головне за 25 червня

Війна росії проти України: головне за 25 червня

Минула 1218 доба від початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України.

У ніч на 25 червня (із 22.00 24 червня) противник атакував 71-м ударним БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Брянськ, Міллерово, Курськ, Приморсько-Ахтарськ – рф, Чауда - ТОТ Криму.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.

Реклама

Станом на 09.00 протиповітряною обороною знешкоджено 52 ворожі БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півдні та півночі країни.

32 — збито вогневими засобами ураження, 20 — локаційно втрачені / подавлені РЕБ.

  • За інформацією Генерального штабу, ситуація на лінії зіткнення залишається напруженою.

російські загарбники продовжують штурмувати позиції українських захисників. Від початку доби відбулося 72 бойових зіткнення.

Станом на ранок 25 червня загальні втрати загарбників склали:

  • особового складу – близько 1014650 (+950) осіб
  • танків – 10967 (+1) од
  • бойових броньованих машин – 22885 (+6) од
  • артилерійських систем – 29569 (+58) од
  • РСЗВ – 1425 (+1) од
  • засоби ППО – 1188 (+0) од
  • літаків – 416 (+0) од
  • гелікоптерів – 337 (+0) од
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 42046 (+131)
  • крилаті ракети – 3388 (+0)
  • кораблі / катери – 28 (+0) од
  • підводні човни – 1 (+0) од
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 53084 (+123) од
  • спеціальна техніка – 3920 (+0) од.

 В Україні випробували вітчизняний аналог російських КАБів. Під час випробування бомба досягнула дальності у 60 км.

Українська версія УМПК являє собою крила з системою корегування польоту, які встановлюються на звичайну 500 кг авіаційну бомбу. 

За словами розробників, їх модуль встановлюється на бомбу протягом кількох хвилин. Крила та компоненти модуля виробляють українські підприємства.

Передбачається, що розробникам вдасться досягнути дальності польоту до 80 км, тобто на 20 км більше від вже досягнутих показників. Наразі скиди бомб відбувалися з горизонтального польоту. 

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:

  • Кабінет Міністрів затвердив Порядок визнання результатів навчання на рівнях повної загальної середньої освіти, здобутих за кордоном.

На нормативному рівні врегульовано, як українські школи визнаватимуть результати навчання, отримані дітьми в іноземних загальноосвітніх закладах, а також у суботніх і недільних школах.

«Це критично важливо для дітей, які перебувають за кордоном, але хочуть отримати український документ про освіту або повернутися до навчання в Україні без втрати класу чи року», - зазначили в МОН.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль провів нараду щодо реалізації проєктів зі спорудження укриттів у закладах загальної середньої освіти та активізацію будівництва у дошкільних закладах освіти.

За словами Шмигаля, «безпечність освітнього процесу — ключова умова для навчання дітей і важливий фактор для повернення українських родин з-за кордону».

«Саме тому розбудова надійної інфраструктури захисту у школах залишається одним із пріоритетів уряду», - зауважив прем'єр.

Він нагадав, що “цьогоріч держава надала регіонам субвенцію обсягом 6,2 млрд грн на будівництво укриттів у школах. Заплановано реалізацію 144 проєктів у 100 громадах 22 областей”.

Під час наради заслухали голів обласних адміністрацій щодо темпів реалізації проєктів.

  • Кабінет Міністрів погодив законопроєкт, що передбачає суттєве посилення відповідальності за порушення правил паркування на місцях, призначених для людей з інвалідністю.

«Це важливий крок, адже паркомісця для людей з інвалідністю, серед яких чимало ветеранів й ветеранок війни, часто займають водії, яким вони не призначені. Це створює серйозні труднощі для тих, хто справді їх потребує. Тому такі порушення — не просто дрібниця, а неповага до тих, хто віддав своє здоров’я на війні чи живе з постійними труднощами у пересуванні», - наголосили в Міністерстві у справах ветеранів.

СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:

  • росія піднялася з шостого на друге місце серед найбільших імпортерів китайської картоплі, поступившись лише Киргизстану.

У січні-травні 2025 року Китай експортував до рф картоплі на 36,8 млн доларів. Це майже у 13 разів більше проти аналогічного періоду 2024 року, коли обсяг постачань становив 2,9 млн доларів. Про це свідчать дані Головного митного управління КНР.

Так, у травні постачання сягнули 14,6 млн доларів, що значно більше, ніж 1,9 млн доларів у травні торік, і перевищили квітневий показник в 11,2 млн доларів.

Зростання імпорту картоплі в рф зумовлене різким скороченням власного виробництва. У 2024 році урожай знизився майже на 12% - з 20,2 млн тонн до 17,83 млн тонн.

На тлі дефіциту ціни на картоплю в рф стрімко зросли - за даними Росстату, з початку року продукт подорожчав майже у 1,6 раза, очоливши зростання на ринку плодоовочевої продукції.

Два інститути російської академії наук, російська економічна школа та комітет Держдуми з питань сім'ї, жінок та дітей підготували «кошторис» на виконання доручення путіна про радикальне підвищення рівня народжуваності в країні.

Щоб домогтися зростання сумарного коефіцієнта народжуваності з поточних 1,4 до 1,8, як путін зажадав у рамках національних проектів на 2025-30 рр., потрібно 4,4 трильйона рублів, або $56,2 млрд за поточним курсом.  

За задумом авторів дослідження, основну частину суми - 1,8 трлн. рублів або $23 млрд. - слід виділити на пряму роздачу грошей сім'ям з дітьми. Це має бути материнський капітал, що зростає залежно від кількості дітей, та щомісячна допомога.

900 млрд рублів, або $11,5 млрд пропонується закласти на пільгову іпотеку і стільки ж - на підтримку матерів, що працюють, пропаганду сімейних цінностей і розвиток інфраструктури для догляду за дітьми. Пільги для багатодітних, включаючи зниження податків та безкоштовну освіту, вимагатимуть ще 600 млрд рублів, розвиток репродуктивної медицини - 200 млрд.

Підсумком масштабних вливань, як вважають автори, стане підвищення коефіцієнта народжуваності (середня кількість дітей на одну жінку) до 1,6 до 2030 року.  

Станом на січень-2025, за даними Росстату, коефіцієнт народжуваності в росії впав до 1,399 – мінімуму за останні 18 років.

Тому що наразі в путінського режиму гроші є тільки на підтримання війни в  Україні.

  • Спричинені війною в Україні перекоси в російській економіці, головним наслідком яких є високий інфляційний тиск, б'ють по незахищених і незаможних верствах населення, затьмарюючи райдужну картину, що подається владою в цілому. Про це пише Reuters з посиланням на статистичні дані й висновки експертів.

Незважаючи на впевнене зростання реальних доходів останніми роками, про яке звітує Росстат і яким люблять хвалитися чиновники, як мінімум третина росіян — пенсіонери та працівники бюджетної сфери — не відчувають покращення свого матеріального добробуту.

Оскільки індексація їхніх виплат не встигає за інфляцією, а базові продукти стрімко дорожчають, люди змушені скорочувати споживання або переходити на менш якісні товари, через що страждає на їхній рівень життя.

МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА

  • У Гаазі відбулася зустріч президента Володимира Зеленського із його американським візаві Дональдом Трампом, вона тривала 45 хвилин на полях саміту НАТО.

Сама зустріч президентів тривала значно довше, ніж було передбачено програмою.

Володимир Зеленський назвав розмову «тривалою та змістовною». Під час неї лідери країн обговорили Близький Схід, захист українців, закупівлю американських систем ППО, а також – переговори української та російської делегацій у Стамбулі.

Під час розмови Зеленський відзначив важливість того, що нещодавні дії США в Ірані послабили не тільки ядерну програму країни, а й виробництво дронів.

«З президентом обговорили захист наших людей, передусім закупівлю американських систем ППО для прикриття наших міст, наших людей, церков, інфраструктури», – зазначив український президент.

Він розповів Трампу про те, як пройшли зустрічі технічної команди в Стамбулі та обміни полоненими й загиблими. Зокрема він звернув увагу на те, що росія передала нам трупи своїх же загиблих.

«Поговорили про ситуацію на полі бою. путін точно не перемагає. Представив президенту фактаж того, що реально відбувається на землі», – додав український президент.

  • Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Північноатлантичного альянсу.

Коротке рішення, що складається лише з п'яти пунктів, називає російську загрозу основною причиною для зростання оборонних витрат держав-членів НАТО.

«Об'єднані перед лицем глибоких безпекових загроз і викликів, зокрема довгострокової загрози, яку росія становить для євроатлантичної безпеки, а також постійної загрози тероризму, союзники зобов'язуються до 2035 року… (витрачати) 5% від ВВП оборону».

росія є єдиною державою, що згадана у рішенні НАТО як загроза. У цьому питанні Гаазька декларація повторює тези минулорічного рішення саміту НАТО у Вашингтоні. Тоді в декларації саміту також були згадані дві прямі загрози Альянсу – росію та тероризм.

  • Держави-члени Північноатлантичного альянсу, включно зі Сполученими Штатами та Угорщиною, погодилися, що допомога Україні у війні проти росії буде частиною їхнього внеску у євроатлантичну безпеку.

Ключовий елемент, навколо якого сформоване рішення саміту – це збільшення оборонних витрат союзників до 5% від ВВП.

«Союзники підтверджують незмінність своїх суверенних зобов'язань надавати підтримку Україні, безпека якої є внеском до нашої безпеки, і з цією метою включатимуть свої прямі пожертви на оборону України та внески у її оборонну промисловість до підрахунку власних витрат на оборону», – йдеться у документі.

Рішення ухвалене консенсусом, тож його підтримали усі держави-члени, включно зі США та Угорщиною.

  • Генсек НАТО Марк Рютте після засідання Північноатлантичної ради в Гаазі підтвердив наміри Альянсу продовжити підтримку України на шляху до членства.

«Ми разом з Україною у її боротьбі за мир і ми продовжимо підтримувати Україну на її незворотному шляху до членства НАТО».

Генсек згадав про присутність Президента Володимира Зеленського у Гаазі й зазначив, що послання саміту Зеленському та українському народові полягає у тому, що Україна має їхню постійну підтримку, в тому числі 35 мільярдів євро зобов’язань допомоги, зроблених на цей момент.

«Далі – більше. Ми прагнемо підтримати Україну у боротьбі сьогодні, щоб вона могла досягти тривалого миру в майбутньому», – заявив Рютте.

  • Глава уряду Британії Кір Стармер повідомив про новий пакет військової допомоги Україні, який профінансували за рахунок відсотків, отриманих від заморожених російських активів.

У пакеті буде 350 сучасних ракет для ППО, виготовлених у Британії та адаптованих у рекордно короткий час – 3 місяці – для наземного запуску.

Об’єднане королівство вперше використало кошти, пов'язані з росією, щоб оплатити озброєння для Києва.

Ракети будуть застосовувати за допомогою систем Raven, поставлених Британією. П'ять з них вже на шляху до України. Після цього загальна кількість переданих Києву систем становитиме 13.

Виступаючи перед щорічним самітом НАТО в Гаазі, Стармер сказав, що "росія, а не Україна, повинна заплатити ціну за варварську і незаконну війну путіна".

«Ми маємо право використовувати конфісковані російські активи для зміцнення повітряної оборони України. Безпека України є життєво важливою для нас», – заявив глава британського уряду.

За словами міністра оборони Джон Гілі, те, що ракети врятують життя, – є доказом того, що військова та промислова база Великої Британії може адаптуватися до потреб сучасної війни.

  • Норвегія надає близько 550 млн євро на закупівлю безпілотників і безпілотних технологій для України в українських та європейських виробників.

Прем’єр Йонас Гар Стьоре зазначив, що зараз безпілотні технології відіграють ключову роль у бойових діях, тож норвезька допомога є значною інвестицією у спроможності України.

З квітня Норвегія офіційно приєдналась до так званої "коаліції дронів", очолюваної Латвією.

Це один із перших випадків, коли Норвегія надає кошти на закупівлю безпілотників напряму від іноземних виробників.

Також стало відомо, що Норвегія інвестує зокрема у розробку безпілотних морських суден, виробництво яких буде базуватися в Україні.

  • Канцлер ФРН Фрідріх Мерц за підсумками саміту НАТО в Гаазі заявив, що Європа в наданні підтримки Україні та тиску на росію використовує максимум можливостей, але для досягнення результату потрібно, щоб долучилися Сполучені Штати, які могли б надати потужний імпульс процесу.

«Військового вирішення цього конфлікту не буде. Ми повинні посилити економічний тиск на Москву. ЄС це робить, завтра буде зрештою запущено 18-й пакет санкцій. Але одного цього буде недостатньо, ми також потребуємо більшої участі США в таких санкціях».

Мерц висловив сподівання, що пакет Грема буде внесено в порядок денний Сенату ближчими днями.

Канцлер мав можливість особисто поговорити з президентом США Дональдом Трампом на полях саміту щодо ситуації в Україні, і «ще раз висловити йому наполегливе бажання (Європи), щоб американська сторона також запровадила подальші санкції проти росії». Після цієї розмови у німецького політика склалося враження, що той «інтенсивно думає про те, що він може зробити».

«З моєї точки зору, я знову сказав йому, що зараз передусім від нього залежить надання відповідної подальшої допомоги. Після того, що сталося в Ірані останніми днями, можливо, також можна було би скористатися таким імпульсом, не у військовому плані, а в плані торговельної політики».

«З варіантами, які маємо в Європейському Союзі, ми об'єктивно вичерпали майже все, що могли зробити. Санкції, які зараз може запровадити Америка, те, що група Грема готує для Сенату, передусім стосуються Китаю та Індії. Це санкції, які можуть запровадити лише Сполучені Штати Америки, не Європейський Союз», - сказав Мерц.

  • Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга після зустрічі з главою дипломатії ЄС Каєю Каллас повідомив, що Україна очікує потужних санкцій проти росії, які вдарять по військовому бюджету путіна.

«Ми обговорили наступні кроки ЄС щодо посилення санкційного тиску на росію. Ми очікуємо, що вони будуть справді потужними та вдарять по військовому бюджету путіна».

Міністр також зазначив, що обговорив з Каллас необхідність просування процесу вступу України до ЄС.

«Я наголосив, що Україна виконала всі вимоги для відкриття першого переговорного кластера, і що блокування цього процесу однією країною є неприйнятним».

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: війна з Росією, збройні сили україни, Україна
Реклама
В тему
Реклама